Kurkuma

Posted · Add Comment

Zioła opisywane na naszych stronach znajdziesz na: Sklepy Herbonlife.

Haridra, Kurkuma, Turmerik, Curcuma longa

Haridra, Turmeric, Curcuma longa.

Ziołolecznictwo ajurwedyjskie stosuje Kurkumę antyalergicznie, przeciwzapalnie i antybakteryjnie. Właściwości zioła Kurkumy są pomocne w łagodzeniu alergii skórnych i przy innych problemach skóry. Kurkuma działa także żółciotwórczo i rozkurczowo. Pobudza wątrobę do zwiększenia wytwarzania żółci, co ułatwia jej wydalanie. Działa ochronnie na miąższ wątroby. Związki czynne występujące w Kurkumie niszczą bakterie i likwidują stany zapalne. Kurkumina, żółty pigment występujący w kłączach kurkumy, jest silnym antyoksydantem i ma silne działanie przeciwzapalne. Posiada właściwości ochronne i przeciwnowotworowe. Kurkumina jest aktywnym składnikiem Kurkumy. Łagodzi dolegliwości związane ze zwyrodnieniowym zapaleniem stawów.

Ziołolecznictwo ajurwedyjskie podaje, że zioła Kurkumy są doskonałym, naturalnym antybiotykiem. Kurkuma wzmacnia także trawienie i pomaga ulepszyć florę jelitową. W ten sposób jest ziołem antybakteryjnym dla chronicznie osłabionych. Medycyna ajurwedyjska podaje, że Kurkuma nie tylko oczyszcza krew, ale również ogrzewa i pobudza formację nowej tkanki krwi.

Kurkuma harmonizyje metabolizm w ciele, poprawiając zarówno nadmiary i jak i deficyty. Pomaga w trawieniu białka. Zewnętrznie, może zostać użyta z miodem, na zwichnięcia, napięcia, potłuczenia albo swędzenie. Wzmacnia skórę, jeśli przyjmowana jest jako wywar na mleku.

Właściwości kurkuminy oraz podobnych do niej związków obecnych w kłączach są intensywnie badane w różnych ośrodkach medycznych na świecie. Wyniki badań potwierdzają jej prozdrowotne właściwości, znane od dawna w ziołolecznictwie ajurwedyjskim.

Niestety, podawana kurkumina słabo się wchłania do krwiobiegu. W organizmie jest wtedy obecna w ilościach rzędu nanogramów. W czasie przeprowadzonych badań po podawaniu 3,6 g dziennie można było wykryć kurkuminę w tkankach jelita grubego, a także jej metabolity w moczu. Ale w Indiach stosując Kurkumę nawet jako przyprawę kuchenną miesza się ją wraz z innymi, synergicznie działającymi w jej obecności ziołami. Okazuje się, że wchłanianie jest dużo lepsze w obecności pieprzu lub ostrej papryki, co udowodniono w badaniach klinicznych na zdrowych ochotnikach. Dostali oni po 2 g kurkuminy i oznaczono im stężenie kurkuminy w plazmie krwi (było mniejsze niż 10 ng/ml), ale zjedzenie kurkuminy razem z 20 mg piperyny spowodowało wzrost absorpcji o 2000%. Kurkuma z pieprzem, lub kurkuma wymieszana z ostrą papryczką tworzą pikantną, palącą mieszaninę, a jej proporcje to wynik wielowiekowych doświadczeń ziołolecznictwa ajurwedyjskiego.

Istnieje na rynku produktów ajurwedyjskich receptura o nazwie Trikatu, składająca się z trzech dobrze znanych ziół, pieprzu długiego, pieprzu czarnego i imbiru. Z powyższych powodów Trikatu doskonale poprawia wchłanianie kurkuminy przez organizm.

Zioła Kurkumy stosuje się jako przyprawę, wywar, wywar na mleku, na okłady, w postaci proszku.

Według ajurwedy Kurkuma daje energię bogini Śakti (mocy) i obdarza pomyślnością. Powoduje oczyszczenie czakr, oraz kanałów energetycznych subtelnego ciała. Wzmacnia ścięgna i dlatego jest dobra w praktyce hatha-jogi.

Wpis „Kurkuma” został dodany przez Herbonlife

Pamiętaj, zapisz się na listę subskrypcji: tak zapisz mnie!

© Teksty umieszczane na naszych stronach podlegają ochronie praw autorskich, ale zgadzamy się na ich rozpowszechnianie pod warunkiem podawania w zamian źródła ich pochodzenia i umieszczania linków zwrotnych do naszej strony www.herbonlife.com.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *